Fazla Endişe Tedavi Gerektirir

Endişenin bizi hayatta tutan, ayakta kalmamızı, sağlığımızı korumamızı, yakınlarımızın başına bir şey gelmesini engellememizi sağlayan koruyucu düşünceler olduğunu ifade eden ama fazlasının tedavi gerektiren bir durum olduğunu ifade eden Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Endişelerimiz bizi hayatta tutar. Hiç bilmediğimiz bir yere gittiğimizde etrafta veya yerde bize zarar gelebilecek bir şey var mı diye kontrol ederiz. Daha dikkatli davranırız ve bu sayede bu yeni yerde tehlikeli bir durum varsa bunu kendi adımıza zarar görmeden engellemiş oluruz. Endişelerimiz ayakta kalmamızı sağlar. İşimizle ilgili çalışmalarımızı ve tedbirlerimizi alarak gelecekte olası bir işsizlik, ekonomik sorunlar gibi zorlukların oluşmasını engelleriz. Endişelerimiz sağlığımızı korumamızı sağlar. Soğuk havalarda sıkı giyinmek, sıcak havalarda daha gevşek ve rahat giyinmek, aralıklı check-up yaptırmak olası sağlık sorunlarını yaşamamızı engeller. Belki de aldığımız sağlık tedbirleri sayesinde daha kaliteli ve daha uzun bir yaşam sürmemizi sağlar” dedi.

“Bahsettiğim bu durumlarda çabuk kararlar verip gerekli tedbirleri almamız hem endişelerimizi azaltır hem de sorunları engeller” diyen Üney, “Günümüzde yoğun çalışma temposu, artan güvenlik sorunları, trafikteki olumsuzluklar, her gün yeni bilgilere ulaşmak (kimi doğru, kimisi yanlış), ekonomik sorunlar bize yeni stresler ve yeni endişeler yüklemektedir. Ve her yeni durum için yeni kararlar ve yeni tedbirler almamızı gerektirmektedir. İnsanlar daha güvenli olsun diye daha güvenlikli sitelerde oturmayı, daha güvenli araçları tercih etmeyi, gelecek endişesiyle birlikte çocuklarımızı daha iyi ve daha pahalı özel okullarda okutmayı sağlamak için daha fazla güç ve enerji sarf etmek durumundadırlar.

Cep telefonlarının hızla yaygınlaşmasının nedeni birisinden çabucak ve kolayca haber almamızı sağlayarak onlarla ilgili endişelerimizi azaltmak içindir. Yani endişelerimiz hayatımıza, bilime, teknolojiye bir anlamda yön vermektedir. İnsanlar bu endişelerini ortadan kaldırmak için daha fazla harcama yapmak zorunda kalırlar. Bu da bütçelerini daha fazla zorlar ve doğal olarak bu da ekonomik endişelerini artırır. Gene ilginç olarak bu da daha fazla para kazanmak için daha fazla çalışmayı gerektirir. Bu da kişinin kendi performansını sorgulamasını getirir ki yeterlilikle ilgili endişeler başlar” diye konuştu.