FİLİAL TERAPİ GRUP ÇALIŞMASI

FİLİAL TERAPİ NEDİR?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini, ihtiyaçlarını ve yaşadıkları sorunları oyun yoluyla ifade ederler. Bu sebeple çocuk için önemli bir ihtiyaç olan oyun aracılığıyla çocukların iç dünyaları hakkında bilgi edinilebilir.

Filial Terapi, anne babalara oyun aracılığıyla çocukları ile kurdukları duygusal bağı güçlendirmeleri, aralarındaki ilişkiyi geliştirmeleri konusunda yardımcı olan ve çocuktaki olumsuz davranışların azaltılmasına katkı sağlayan bir yöntemdir.

Filial Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi’nin anne babalarla uygulanan farklı bir şeklidir. Filial terapi ebeveynlerin çocuklarının duygularını daha iyi anlamalarına, çocuklarıyla iletişimlerini geliştirmelerine, ebeveyn olarak kendilerine daha fazla güvenmelerine yardımcı olmaktadır.

Filial terapide anne babalar çocukları ile oynarken kullanacakları bazı becerileri öğrenirler. Çocukları ile daha etkili iletişim kurmak için yansıtma, empatik dinleme, cesaretlendirme,  sınır koyma ve seçenek sunma gibi konularda bilgi sahibi olurlar. Bu becerileri kazandıktan sonra haftada bir çocuklarıyla 30 dakikalık özel oyun zamanları geçirirler ve bu süre boyunca soruna değil çocuğa odaklanırlar. Terapist tarafından verilen geribildirimler sayesinde, ebeveyn olarak eksik oldukları yönlerini fark ederler ve bu yönlerini nasıl geliştireceklerini öğrenirler. Bunlara ek olarak oyun seanslarının anlamı terapist tarafından yorumlanır ve ebeveynler çocuklarının duygularını daha iyi anlamış olur.

Filial terapide çocuklar anne babaları tarafından koşulsuz kabul gördüklerini hissederler. Bu sayede özgüvenleri artar, kendi duygularının daha fazla farkında olmaya başlarlar, duygularını ve düşüncelerini uygun şekilde ifade etmeyi öğrenirler, problem çözme becerileri gelişir, sorunlu davranışları azalır ve daha fazla sorumluluk alırlar.

 

FİLİAL TERAPİ GRUP ÇALIŞMASI

10 Haftalık grup çalışmasında çocuğunuzla nasıl oynamanız gerektiği ile ilgili becerileri deneyerek öğrenecek, öğrenmiş olduğunuz becerileri kullanarak çocuğunuzla evde özel oyun zamanları geçireceksiniz. Filial terapi eğitiminde, tekniğin  nasıl, hangi oyuncaklarla uygulanacağı tüm detayları ile öğretiliyor, bu özel oyun zamanı, çocukların özgüvenini güçlendiriyor ve onları içerden destekliyor. Gruba katılan her ebeveyn oyun seansının video kaydını alır ve her hafta bir ebeveynin videosu izlenir. Terapist izlenen video ile ilgili geribildirimlerde bulunur ve öğrenilenler örnekler üzerinden pekiştirilir.

Katılımcılar terapist tarafından yapılacak ücretsiz öngörüşme sonrasında belirlenecektir. Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlıdır.

 

Grup Lideri:  Uzm Psikolog B. Merve Üney

Süre            :  10 hafta

İletişim       :  Nişantaşı Psikiyatri

                      Teşvikiye mah. Güzelbahçe sk. Güzelbahçe Apt. No: 29/6

                      0212 234 00 24