Filial Terapi

Çocuk için oyun yalnızca zaman geçirdiği bir aktivite değil, önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü çocuklar duygu ve düşüncelerini, isteklerini ve yaşadıkları sorunları oyun yoluyla ifade ederler. Oyun bu yönüyle yetişkinlerin; çocukların iç dünyaları hakkında bilgi edinmesine de yardımcı olmaktadır.

Filial Terapi, anne babalara oyun aracılığıyla çocukları ile kurdukları duygusal bağı güçlendirmeleri ve aralarındaki ilişkiyi geliştirmeleri konusunda yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda çocuktaki olumsuz davranışların azaltılmasına katkı sağlayan bir yöntemdir.

Filial Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi’nin anne babalarla uygulanan farklı bir şeklidir. Filial terapi; ebeveynlerin çocuklarının duygularını daha iyi anlamalarına ve çocukları ile ilişkilerinde kendilerine daha fazla güvenmelerine yardımcı olmaktadır.

Filial terapide anne babalar çocukları ile oynarken kullanacakları bazı becerileri öğrenirler. Çocukları ile daha etkili iletişim kurmak için etkili dinleme, cesaretlendirme,  sınır koyma ve seçenek sunma gibi konularda bilgi sahibi olurlar. Oyunu nasıl takip etmeleri gerektiğini ve oyunda uygun tepkileri vermeyi öğrenirler. Bu becerileri kazandıktan sonra haftada bir çocuklarıyla 30 dakikalık özel oyun zamanları geçirirler ve bu süre boyunca soruna değil çocuğa odaklanırlar. Terapist tarafından verilen geribildirimler sayesinde, ebeveyn olarak eksik oldukları yönlerini fark ederler ve bu yönlerini nasıl geliştireceklerini öğrenirler. Bunlara ek olarak oyun seanslarının anlamı terapist tarafından yorumlanır ve ebeveynler çocuklarının duygularını daha iyi anlamış olur.

Filial terapide çocuklar anne babaları tarafından koşulsuz kabul gördüklerini hissederler. Bu sayede özgüvenleri artar, kendi duygularının daha fazla farkında olmaya başlarlar, duygularını ve düşüncelerini uygun şekilde ifade etmeyi öğrenirler, problem çözme becerileri gelişir, sorunlu davranışları azalır ve daha fazla sorumluluk alırlar. 

Randevu gün ve saati için sizinle iletişime geçilecektir.