• Young-attractive-man-710400
  • Young-attractive-man-710400
  • Young-attractive-man-710400

Psikiyatri'de İlaç Tedavisi

Günümüzde, ilaç tedavisi pek çok psikiyatrik bozukluğun tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Psikiyatri ilaçları; antidepresanlar, antipsikotikler, dikkatle ile ilgili ilaçlar, duygudurum düzenleyicileri ve uyku düzenleyicileri gibi ilaç gruplarından oluşmaktadır.

Psikiyatrik tedavi gören veya yakınındaki kişilerin en büyük kaygılarından biri ilaçların bağımlılık yapıp yapmayacağı konusudur. Yeşil reçeteli ilaçlar ( Örneğin; Xanax, Ativan, Diazem, Nervium, Rivotril..) dışındaki ilaçların bağımlılık riski yoktur. Ancak hekiminizin bilgisi ve denetimi dışında kullanılmaması gerekir.

Psikiyatrik ilaçlar uygun şekilde kullanıldığında, kaygı bozuklukları, depresyon, şizofreni, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, uyku bozuklukları ve yeme bozuklukları gibi bir çok alanda önemli fayda sağlamaktadır.  

Psikiyatristler dışındaki kişiler tarafından önerilen ilaçlar kullanılmamalıdır.  Ayrıca ilaçların, doktor tarafından önerildiği şekilde düzenli kullanılmasına da dikkat edilmelidir.

Antipsikotikler

Antipsikotikler şizofreni, sanrısal-delüzyonel bozukluk, psikotik bulgulu duygudurum bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Antipsikotik ilaçlar dopaminin beyindeki etkisini azaltarak etki gösterirler.

Duygudurum düzenleyiciler

Duygudurum düzenleyiciler, bipolar bozukluk gibi duygudurum bozukluklarının tedavisinde  kullanılmaktadır. 

Antidepresanlar

Antidepreseanlar depresyon tedavisinde kullanılmakta ve beyindeki serotonin düzeyini yükseltmektedir.  

Kaygı Azaltıcı İlaçlar

Bu ilaçlar hastanın kaygı, endişe ve huzursuzluğunu azaltmaktadır. 

Psikiyatri ilaçları psikiyatristin kontrolünde ve onun önerdiği şekilde kullanıldığında pek çok hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır. 

Randevu gün ve saati için sizinle iletişime geçilecektir.