• Young-attractive-man-710400

Yrd. Doç. Dr Rıdvan Üney, "Bağımlılık ve Bağımlılığa eşlik eden Ruhsal Bozukluklar" seminerinde konuşma yaptı

Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, Avcılar Kaymakamlığı’na bağlı Bağımlılığı Önleme ve Bağımlılıkla Mücadele Merkezi'nin düzenlediği "Bağımlılık ve bağımlılığa eşlik eden ruhsal bozukluklar" konulu seminerde konuşma yaptı. Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, günümüzde uyuşturucu madde kullanımının çocuk ve ergenler için çok tehlikeli boyutlara ulaştığını anlatırken, “Yapılan bir araştırmada; İstanbul’da 10’uncu sınıftaki her 10 öğrenciden 1’inin en az bir kez uyuşturucu madde denediği tespit edilmiştir. Büyük şehirlerde yaşamak, ailelerin çocukları üzerindeki kontrolünün azalması, uyuşturucu maddeye ulaşımın kolay olması, çevrenin gençleri denetleyememesi, ekonomik dengesizlikler gibi birçok sorun uyuşturucu madde kullanımına neden olabilmektedir” dedi.
Uyuşturucu kullanımının engellenmesi ve daha sağlıklı gençler için çeşitli önlemler alınması, riskli grupları belirlemek ve sosyal, yasal ve psikolojik yaklaşımları harekete geçirmek gerektiğini ifade eden Üney şunları ekledi:
“Uyuşturucu madde kullanımı diğer psikiyatrik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Psikiyatrik hastalıklar, uyuşturucu madde kullanımına neden olabilir. Her 10 madde bağımlısının 7-8’i psikiyatrik bir probleme sahiptir. Uyuşturucu madde kullanan çocuk ve gençlerde psikiyatrik hastalık da olması tedaviyi ve tedaviye uyumu daha da zorlaştırmaktadır. Uyuşturucu kullanan çocuk ve gençlerde davranış bozukluğu, ergenlik sorunları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, depresyon ve kaygı bozuklukları sık görülmektedir. Psikiyatrik hastalıkların erken tanı ve tedavisi ileride uyuşturucu bağımlılığının gelişmesini engelleyebilecektir. Aile içi sorunlar, anne baba tutumları ve çevrenin etkisi de uyuşturucu madde kullanımına neden olabilmektedir. Bu sorunları tanımlayıp iyileştirmeler yapmak, riskli çocuk ve gençleri korumak açısından değerlidir.”